Навіщо потрібен велокомп'ютер?

Велокомп'ютер - це головний покажчик вашого користування велосипедом. Він відображає та зберігає основні дані про ваші поїздки, таким чином ви можете знати свою поточну швидкість, скільки ви проїхали за останню поїздку та загалом. Останній показник - один з найнеобхідніших навіть для початківців, оскільки він приблизно відображає час необхідності профілактики для деяких вузлів велосипеда, зокрема для ланцюга та зірочок.

Проте, більшість сучасних велокомп'ютерів мають значно розширеніший функціонал.

Як працюють велокомп'ютери?

Велокомп'ютери отримують 2 типи вхідних даних. Перший показник динамічний - частота обертання колеса і визначається завдяки сигналам датчика (геркона), який встановлюється на вилку і активується під час кожного проходження повз датчик магніта, який встановлюється на спицю колеса. Другий показник статичний - окружність колеса, який визначається фізичним виміром або приблизно за вказівками наведеної таблиці відповідності розмірів колеса. Вхідні дані обробляються комп'ютером, розраховуються за формулами та виводяться на дисплей.

Чим відрізняються велокомп'ютери?

Головним чином велокомп'ютери поділяються на дротові та бездротові. 

Дротовий велокомп'ютер отримує сигнали від датчика через дріт, який під'єднаний до бази і може працювати тільки встановленим у базу. 

Бездротовий має спеціальний датчик (з окремою батарейкою), який передає сигнал до комп'ютера завдяки радіосигналу. Причому існують різні бездротові велокомп'ютери залежно від типу сигналу який передається: аналоговий та цифровий.

Інші відмінності в наборі/кількості функцій, що забезпечує велокомп'ютер, а також у швидкості реагування, перерахунку та виводу даних.

Який бездротовий велокомп'ютер кращий, з аналоговим чи цифровим сигналом?

Загалом, відмінність у використанні не значна і недолік аналогового сигналу, який виправили цифровим - можливість перешкоди для передачі сигналу від датчика сильним магнітним полем. Даний недолік дуже рідко може вплинути на роботу пристрою та його прояв у тому, що на деякий час буде відсутній сигнал або видасть якийсь рандомний показник якщо ви проїжджаєте поряд з джерелом електромагнітного поля (таке може трапитись проїжджаючи поряд з електротранспортом, хоча це рідкість).

Цифрова передача сигналу має високу частоту передачі завдяки чому відсутня можливість перешкод, а також визначений діапазон частот в якому встановили стандарт ANT. Його перевага в тому, що всі пристрої сумісні зі стандартом сигналу можуть отримувати дані від будь-якого датчика з даним стандартом передачі, в тому числі смартфони з установленим додатком.

На додачу, якщо велокомп'ютер має прийом сигналу ANT або Bluetooth його можна поєднати зі смартфоном для двосторонньої передачі даних, таким чином на велокомп'ютер буде виводитись повідомлення про пропущений виклик, лист що надійшов на пошту, тощо.

Які можуть бути ще функції?

Середня швидкість, яка вираховується з показників швидкості та часу в дорозі.

Максимальна швидкість

Час в дорозі (після останнього скидання) - визначає тільки той час, в який відбувається рух.

Загальний час в дорозі - сума всіх поїздок.

Каденс - частота педалювання (обертів шатуна на хвилину). Також може мати статистику з середнім та максимальним каденсом.

Для його визначення існує окремий датчик, який кріпиться на перо, а навпроти нього магніт - на шатун.

Альтиметр (висотомір) - завдяки внутрішнім датчикам орієнтації та вхідним даним висоти визначає поточну висоту, а також багато показників зміни висоти, відстаней що їхались вверх чи вниз, кути нахилу та інше.

Частота серцевих скорочень (ЧСС) - може передаватись за наявності нагрудного датчика і завдяки цьому показнику вираховувати багато додаткових даних про роботу серця, а також дозволяє визначати тренувальні зони для збереження правильного ритму тренування.

Потужність - показник, який зчитується спеціальними датчиками, які встановлюються на шатуни і в парі з іншими датчиками можуть вираховувати ефективність педалювання.

GPS-навігація - завдяки спеціальному датчику, який вбудований в комп'ютер визначається положення велосипедиста, його напрям руху та швидкість. У більшості моделей комп'ютерів за наявності даного датчика відпадає необхідність у використанні датчика швидкості та альтиметра, оскільки всі показники можна отримати завдяки GPS-навігації, проте за їх відсутності можуть з'являтись незначні відхилення. В більш дорогих моделях де є великий екран - відображається карта з можливістю більш детальної навігації.

Витрата калорій - показник, який вираховується дуже приблизно за формулами, однак за наявності більшої кількості датчиків (зокрема датчика пульсу) та вхідних даних (маса тіла, вік, рівень підготовки) показник може наближатись до реальних.

Збереження CO2 - приблизний показник, який визначає скільки б CO2 ви викинули, якщо б проїхали відстань на автомобілі і вираховується за формулою з коефіцієнтом, що визначає викид середнім легковим автомобілем на 1 км.

Економія пального - показник приблизно такий самий як і збереження CO2, проте, з можливістю вводу власного розходу палива

Температура - датчик міститься в комп'ютері

Підсвічування дисплею - для можливості бачити показники в темну пору доби

Годинник - є в більшості комп'ютерів

Як часто необхідно змінювати батарейку?

Все залежить суто від частоти використання та особливостей енергозбереження окремих моделей. Зазвичай, батарейки в комп'ютері вистачає на 1-2 сезони, в датчику - на 2-3 сезони.

Показником слабкої батареї датчика - є відсутність сигналу або зниження робочої відстані його передачі. Якщо батарейка сідає в комп'ютері - на дисплеї погано видно відображення.

Які причини відсутності сигналу?

• Слабкий заряд батареї в датчику або комп'ютері

• Пошкодження дроту (в дротових моделях)

• Завелика відстань між магнітом та датчиком

• Деякі моделі комп'ютерів потребують спарування з датчиком

Додати нову відповідь